Łowienie

Wędkarstwo jest pasją wielu ludzi. Ten niespotykany sport to dla wielu ludzi metoda na uspokojenie, zrelaksowanie, konkurencję i możliwość obcowania z naturą. Jakie jesteśmy w stanie wyodrębnić odmiany łowienia? Czym się między sobą różnią? Jakie każde z nich ma cechy szczególne?

Wędkarstwo to hobby, które polega na chwytaniu ryb na odpowiedni typ wędki. Pośród rodzajów wędkarstwa da się wyodrębnić sporty, jakie wyróżniają się pośród innych sposobem łowienia, rodzajem wabika, a także miejscem łowu. Sport ten da się podzielić na:
– wędkarstwo morskie,
– muchowe,
– podlodowe,
– spinningowe wędkarstwo,
– gruntowo – spławikowe,
– sumowe wędkarstwo,
– trolling.
Każdy z tychże sposobów posiada rozpoznawalne dla siebie części i cechy.
Wędkarstwo morskie to jest kultowy rodzaj łowienia, w czasie którego ryby łowione są na wędki z łodzi, wypływającej w morze. Dyscyplina ta może być też uprawiana z brzegu plaży albo brzegu portu. Jednak zazwyczaj uprawiana jest ona sposobem tzw. kutrowym… wędkarstwo wyróżnia się kilka sposobów i technik wędkowania. Niezwykle sławną jest trolling – przy połowie ze statku, jak również technika spławikowo – gruntowa – połów z plaży lub brzegu. Specyficzną metodą stosowaną tylko w morskim połowie jest połów na pilker pionowo, która polega na użyciu sztucznej, ciężkiej przynęty uzbrojonej w hak.
Sumowe wędkarstwo – jest to niezwykle atrakcyjna i młoda sfera połowu, dotycząca łowienia sumów. Praca ta wymaga zapoznania kilku sposobów łowienia, a także zastosowania specjalnych urządzeń do połowu. Najsłynniejszą metodą wędkarstwa sumowego jest łapanie na żywo. Charakteryzuje się ona czynnościami przy pomocy pakietu spławikowego. Wabikiem do tego typu wędkowania jest żywa, malutka ryba, którą zwykle jest kiełb, karaś, ukleja, leszcz, itp.
Udane połowy zależne są również od pory wykonywania. Odpowiedni sezon zagwarantuje większe osiągnięcie. Godzina ma również sporą rolę. Sumy żerują w nocy, a więc to pora nocna będzie najkorzystniejszym czasem dla wędkarzy.

Wędkarstwo spinningowe – to

słynna metoda łowienia amatorskiego i sportowego. Do połowów używa się kołowrotka, sztucznej zanęty oraz wędki. Technika ów polega na naprzemiennym rzucaniu przynęty zaczepionej na haczyk oraz ściąganiu jej przy pomocy wędziska. Wędkarz może również w czasie połowów ruszać wędką taki sposób, aby wabik wyglądał na chorą, słabą, żywą rybkę. Spinningowa technika służy przede wszystkim do chwytania ryb drapieżnych takowych jak: okoń, sum, sandacz, szczupak, itp. Do wędkowania techniką spinningową konieczny jest specjalistyczny sprzęt, w którym jest: wędka – zrobiona z niedługiego wędziska, kołowrotek z zawiniętą żyłką o grubości zależnej od rodzaju łapanych rybek i wabiki, plecionek – rodzaj linki stworzony z wielu włókien, gumy – twistery – przynęta, błystki, obrotówki, rippery, woblery.


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *